כשאנחנו חושבים על עסקאות שקשורות לדירות ונכסים, באופן טבעי אנחנו לא מתארים לעצמנו שקיימת אופציה של העברת דירה ללא תמורה. הרי דירה היא נכס בעל ערך כספי גבוה ואף אחד לא יהיה מוכן לוותר על תמורה עבורה. אפילו כשמדובר על עסקה בין בני משפחה. 

אך אנחנו כן יכולים למצוא מצבים בהם יש העברת דירה ללא תמורה. זה מתרחש בעיקר בין קרובי משפחה, כאשר רוצים להעביר נכס מסוים על שם מישהו ספציפי למישהו אחר, כך שהנכס (או הקרקע עליו הוא יושב) יהיה על שמו. בצורה כזו, הוא יכול לקבל הטבות במס, פטור ממס שבח ועוד שורה ארוכה של הטבות שונות שיכולות להקל על שני הצדדים מבחינה כלכלית. 

חשוב לציין, הרבה פעמים העברת דירה במתנה, ללא תמורה, מתבצעת בין הורים לילדים. קרי, ההורים מעבירים לילדים שלהם נכסים שנמצאים ברשותם, ללא תמורה, זאת מתוך כוונה לעזור להם מבחינה כלכלית ולחסוך להם את הצורך לרכוש נכס. יתרה מזו, אופציה זו נחשבת פופולארית במקרים של העברת דירה במסגרת צוואות וירושות. 

איך זה מתבצע בפועל?

בעיקרון אנחנו יכולים לבצע את כל התהליך דרך עורכי דין שמתמחים בתחום. אנחנו לא צריכים לעבוד קשה מדי. כל מה שעלינו לעשות זה לפנות לעורך דין שמתעסק בענייני נדל"ן או בעיניי ירושות וצוואות, ולנסח אצלו את החוזה הרלוונטי (כפי שקיים הסכם ממון על דירה) באופן כזה שיהיה אפשר להעביר את הדירה במתנה למי שאנחנו רוצים. 

עלינו גם לבדוק את הנושא גם דרך יועצי מס או רואי חשבון, בשביל לוודא שאכן אנחנו לא נשלם מס על העסקה וכן נוכל ליהנות מכל ההטבות שמגיעות לנו במקרה של ביצוע עסקה כזו.