כמה עולה בית אבות סיעודי לחודש?

אחד ההורים שלנו מראה סימנים שכבר אינו יכול להסתדר באופן עצמאי, וגם למטפלת הזרה קשה לתפעל אותו לבד, או שלנו קשה לתפעל את המטפלת מבחינה כלכלית? שוקלים להעביר את ההורה לבית אבות סעודי ובודקים כמה זה עולה? כמובן שיש כמה מרכיבים שונים אשר בהתאם להם ניתן להבין מה בדיוק המחיר הצפוי של בית אבות, ועד כמה המדינה תהיה מוכנה לעזור ולהשתתף בהוצאה זו?

עצמאי תשוש נפש או סיעודי

אלו הם שלושת האפשרויות שעל ידם ניתן להגדיר את מצבו של הקשיש. המצב הראשון הינו שהקשיש עצמאי לחלוטין, על פי רוב אדם כזה לא ירצה להיות בבית אבות סיעודי, אלא יחפש לו סביבה נעימה וחוויתית כדוגמת דיור מוגן, שמיועד לאנשים עצמאיים כמוהו.

אדם סיעודי, הוא מי שאינו יכול להתמודד מול הפעולות הפשוטות והאלמנטריות ביותר של כל אדם באשר הוא. כאשר הדבר ניתן לבדיקה דרך מבחן ADL שבודק איך הקשיש מתנהל מול 6 הפעולות הפשוטות ביותר שאדם צריך בחייו: 1) לקום ולשכב. 2) לאכול ולשתות. 3) ללכת. 4) להתקלח. 5) להתפשט ולהתלבש. 6) לעשות צרכיו. חולה סיעודי, הוא מי שאינו מצליח לעשות 3 מתוך הפרמטרים הללו, או שני פרמטרים שאחד מהם הוא חוסר שליטה בצרכיו באופן עצמאי. לעומת זאת, ה"תשוש" מוגדר כמי שלא מצליח להתנהל באופן עצמאי ב2 מתוך 6 הפעולות הנזכרות, לא כולל עשיית הצרכים.

קוד של משרד הבריאות

בית אבות סיעודי, עולה בין 10 אלף ₪ ויכול להגיע ל18 אלף ₪ לחודש. ניתן להוציא "קוד" ממשרד הבריאות, שהמבוגר אכן סיעודי או על כל פנים תשוש נפש, ועל ידי כך לקבל השתתפות מהמדינה בהוצאה של בית אבות סיעודי. בין כך ובין כך, אם ההורה הגיע למצב כזה שהדבר הטוב ביותר עבורו, נראה שצריך לעשות כל מה שאפשר כדי לגייס את הכסף ולהביא אותו למקום הטוב ביותר עבורו, ולו יהיה זה מעט מהכרת הטוב שלנו הילדים, אל ההורים שלנו, שהולידו, גידלו וטיפחו אותנו כל השנים. למידע נוסף בנושא בתי אבות סיעודיים

Published
Categorized as Main