איך לבחור ערכת תפילין?

כל נער יהודי שמגיע לגיל מצוות מחויב על פי ההלכה להניח תפילין מידי יום. התפילין נחשבות לאחד מסמלי היהדות אשר מחייבים כל יהודי באשר הוא (גברים מגיל 13, כמובן), ובכל הדורות התמסרו יהודים להקפיד על הנחתן. לקראת בר מצווה, משתדלים ההורים לרכוש עבור הנער שלהם תפילין מהודרות עד כמה שאפשר, כאלה שעונות על דרישות ההלכה ומתאימות עבורו וכמובן, מצרפים לזוג התפילין גם ערכת תפילין הכוללת חפצים נוספים שיסייעו לנער בקיום המצווה.

מה בין תפילין לימניים לבין תפילין לשמאליים

בעת רכישת ערכת תפילין מנזר המשכן לנער בר מצווה ולא רק, חשוב מאוד לדעת כי ישנם שני סוגי תפילין כאשר את ההתאמה לנער עושים על פי בדיקת הצד הדומיננטי שלו מכיוון שכך גם קובעים באיזו יד יש להניח את התפילין. כלומר, נער שמרבית הפעולות שלו נעשות ביד ימין, צריך להניח תפילין על יד שמאל, ולעומתו, נער שמאלי – או כמו שהוא מכונה בהלכה 'איטר יד' – יניח תפילין על ידו הימנית. 

חשוב להבין, כי חוטי התפילין נקשרים בשיטה מסוימת בשביל שהקשר יהיה מופנה לצד הנכון בעת הנחתן ועל כן יש לציין לסופר הסת"ם או בחנות תשמישי הקדושה שם קונים את התפילין, באיזו יד מתעתד נער בר המצווה להניח את התפילין. וזאת כאמור, בשביל שיסדרו את הקשר על הצד הנכון והמתאים.

מה עוד כדאי שיהיה בנרתיק התפילין?

מלבד זוג התפילין, ישנם עוד דברים שכדאי שיהיו בנרתיק התפילין כמו סידור תפילה ומראה. כן, מראה קטנה. ולמה? הרי את התפילין מניחים על היד ועל הראש, וכאשר מדובר על נער שרק עתה החל את השימוש בתפילין, הוא צריך אמצעי עזר בשביל שיצליח לשים אותן במקום. בחנויות המתמחות במכירת מוצרי יודאיקה יוכלו לכוון אתכם בדיוק כיצד לבחור ערכת תפילין מושלמת.