מהו וירוס כופר?

וירוס כופר הוא אחד מהדברים ממנו הכי חוששים בארגונים וחברות בכל הסקטורים והתחומים ולכן הם פועלים ועושים כל מאמץ להגן על מערכות המחשוב שלהם ומשקיעים בכך משאבים רבים גם מבחינה של כוח אדם וגם מבחינה של תקציבים.

מהו וירוס כופר

וירוס כופר כשמו כן הוא, וירוס אשר מאפשר למישהו מחוץ לארגון להשתלט על המחשב, הרשת והמידע ולדרוש תשלום תמורת קבלת שליטה חזרה על המחשב, הרשת או המידע. למעשה גורם חיצוני לוקח כבן ערובה את המידע השונה שיכול לכלול מסמכי וורד, תמונות, מצגות ועוד ולא מאפשר להשתמש בהם עד אשר יקבל את התשלום אותו הוא דורש. 

מי נמצא בסיכון לוירוס כופר

כל ארגון או חברה נמצאים בסיכון לוירוס כופר בין אם מדובר על הסקטור הפרטי או הסקטור הציבורי. למעשה, ככל שהארגון גדול יותר וככל שיש מידע רגיש יותר כך הוא חשוף יותר לוירוס כופר. יחד עם זאת, מכיוון שארגונים רבים מודעים לנושא ולחשיבות האבטחה, ככל שהחברה גדולה וחזקה יותר כך היא משקיעה יותר בהגנה ומניעה של פרצות אבטחה כולל וירוס כופר.

איך חודר וירוס כופר למערכות ואיך אפשר לצמצם סיכוי שזה יקרה

וירוס כופר לרוב נכנס למערכת על ידי קבצים או קישורים המגיעים לתיבת הדואר האלקטרוני באמצעות אימיילים שונים. ברגע שהאדם פותח את הקובץ או מקליק על הקישור הוירוס חודר למערכת ועוקף את חומת האש ומערכות ההגנה. יש מקרים בהם הוירוס חודר למערכת לאחר שהייתה השתלטות מרחוק אשר ביטלה את תוכנת האבטחה המותקנת. לכן יש חשיבות רבה להשתמש במערכות ותוכנות הגנה מתקדמות, להיעזר באנשי מקצוע ומומחים בתחום שירותי IT וכמובן לא לפתוח מיילים או ללחוץ על קישורים לא מוכרים או שהגיעו מכתובת אימייל לא מזוהה.