מהו סמינריון איכותני?

התחלתם ללמוד את התואר האקדמי הראשון שלכם ועכשיו אתם ניצבים פנים מול פנים אל מול המילים המפחידות שנהגתם לשמוע בעקיפין. פתאום עליכם לבצע מחקר בעצמכם, אבל לא אחד, אלא כמה, וגם בכמה שיטות שונות. לאחר מכן אתם צריכים לכתוב סמינריון על המחקר, וכן בהתאם לסוג המחקר כך גם יהיה סוג הסמינריון. נשמע מפחיד, אנחנו בטוחים. אבל אל דאגה, ככל שיודעים יותר במה מדובר, מפלס הלחץ יורד. יחד עם זאת אנחנו מבינים שהתהליך מורכב מהרבה שלבים, הנחיות ברורות ומפורטות וכן, אנחנו נוכל גם לקבל סיוע לאורך הדרך.

אז מהו סמינריון איכותני?

סמינריון איכותני זהו אחד מבין שני סוגי הסמינריונים הבולטים שנכיר. זהו בעצם מחקר איכותני הנפוץ בעיקר בלימודים בנושאי מדעי הרוח והחברה. ובסיסו טמון בהתבוננות באדם או בתופעה מסוימת דרך עיניו של החוקר. הסקת המסקנות במחקר איכותני מתבצעת על סמך התבוננות ובניית מאגר מידע אשר פעמים רבות נוגע באיזשהו חתך ספציפי באוכלוסייה.

כלים בהם נשתמש לצורך איסוף המידע

לפני שניגשים להכנת הסמינריון האיכותני, עלינו להבין תחילה איך נבצע את המחקר עצמו ומהם הכלים העומדים לרשותנו:

  • שאלונים – העברת שאלונים שניסחנו לקבוצת הנבדקים הרלוונטית.
  • תצפיות – החוקר עצמו מבצע תצפיות מרחוק או אפילו לוקח חלק בקבוצה אותה חוקר על מנת להסיק מסקנות.
  • ראיונות – החוקר מבצע ראיון על ידי שאלות פתוחות ומכווינות.
  • קבוצת מיקוד – החוקר מקיים ראיון קבוצתי עם הקבוצה הנבדקת.

סמינריון איכותני – איך מבטאים את כל המסקנות לעבודה אחת?

עבודת סמינריון איכותני יכולה להבהיל בהתחלה, אך את דרישת המשימה תקבלו יחד עם הכוונה מדוקדקת הנוגעת לצורת הניסוח הנדרשת, סדר הפרקים ועוד. בנוסף, קיימות חברות סיוע מנוסות שישמחו ללוות אתכם בכל התהליך ועד הגשת העבודה, למשל – EZ Grade.

Published
Categorized as Main